Bělení plastů – retrobright – jak to dělám já
V minulosti jsem provedl několik zkušebních bělení plastů ze starých počítačů s různými výsledky. Shlédnul jsem řadu videí a přečetl různé články zabývající se právě touto činností – tedy navracení původní barvy starým plastům. Popravdě jsem rovnou přeskočil různé recepty se sodou, octem, chlorem, savem apod. a rozhodl jsem se pro peroxid. Můj táta jako myslivec bělil trofeje vždy v peroxidu a na vlastní oči jsem tak viděl, že to je účinné a funguje to. Jistě bych rád zkusil i jiné metody než zrovna celkem agresivní peroxid. Snad někdy bude více času.
Proč plasty žloutnou
Důvodem proč plasty žloutnou je tzv. fotooxidace. Ve zkratce jde o to, že expozice plastů vůči UV záření (součást slunečního svitu) vede k degradaci některých vazeb v polymeru. UV záření způsobí rozpad Cl (Chloru) z postranních řetězců. Ve spojení s kyslíkem dochází k reakci a vzniku nových struktur které absorbují některé z kratších vlnových délek světla což způsobí zažloutnutí. Postupem času se žloutnutí zhoršuje, tak jak celkově degraduje polymer. Dalším důsledkem dlouhodobého vystavení plastů vlivu UV záření je křehnutí plastů, které může vést až k prasknutí nebo úplnému rozpadnutí. Tohle není z mojí hlavy, ale vygoogleno. Troufnu si pouze myslet, že tento popis se zakládá na skutečné příčině žloutnutí plastů.
Různé plasty od různých výrobců se chovají odlišně. Některé mohou zažloutnout více, jiné méně. To je dané různorodou „recepturou“ plastu výrobců, kteří mohou plasty při výrobě obohacovat o různé ochranné aditiva – stabilizátory, které lépe odolávají UV záření.
Jak bělím zažloutlé plasty
Po nezdarech s natíráním gelovým peroxidem pro kadeřnické účely a balení plastů do streč folie jsem na doporučení kamaráda vyzkoušel ponoření plastů do směsi 30% peroxidu a teplé vody. Tento postup se mi osvědčil a jeho přesný popis proto uvádím pro všechny kdo potřebuje svým plastovým výrobkům navrátit původní barvu.
Postup bělení plastů – krok za krokem
K bezproblémovému vybělení plastů je potřeba:
- dostatečně velká nádoba z průhledného materiálu
- 1 až 2 litry 30% peroxidu
- teplá voda
- pozinkované matice
- gumové rukavice
- brýle
- oděv (dlouhé rukávy, dlouhé nohavice)
1) V teplé vodě s příměsí jaru jemným kartáčkem zbavím plast veškerých nečistot a samolepek. Je potřeba být pečlivý a vyčistit i různé šmouhy. Po mytí vše důkladně opláchnu.
2) Jako nádobu pro tyto účely jsem si nechal vyrobit na míru skleněné akvárium, ale je jednodušší a levnější koupit v IKEA, v Jysku nebo v Albertu obyčejný průhledný plastový box s víkem s odpovídajícím rozměrem. Já jsem akvárium nechal vyrábět z toho důvodu, že sklo je absolutně čiré a mělo by zcela minimálně bránit UV záření, které je paradoxně k návratu k původní barvě také potřeba.
3) Opláchnutý plast vložím do nádoby a zaliju čistou teplou vodou tak, aby plast byl zcela ponořený. Vše pak zaliju 1 litrem 30% peroxidu. Vůbec tedy neřeším přesný poměr. Stane se, že plast je někdy větší, vody je tedy více, a tak přidám trochu peroxidu. Platí to, že čím je poměr peroxidu vyšší, tím bude bělení probíhat rychleji. Avšak to platí jen do jisté míry. Na bělení má totiž vliv teplota a úroveň slunečního záření. Je nutné si pro bělení zvolit naprosto slunečný a teplý den. Pak probíhá bělení rychleji i s menším obsahem peroxidu. Subjektivně mám dojem, že používám „řídký“ poměr a mohl bych víc přitvrdit neboť i za příhodných probíhá bělení 5-10, i více, hodin a výsledek je skutečně lepší až po delší aplikaci.
4) V průběhu bělení kontroluji stav, otáčím plasty z různých úhlů a dbám na úplné ponoření plastů. Tuto kontrolu provádím přibližně každých 30 minut. Při idálních podmínkách voda v nádobě jakoby perlí a má tendenci neustále plasty zvedat na hladinu. Osvědčilo se mi před vložením do lázně připevnit na plasty velké pozinkované matice, které táhnou plast ke dnu. Nedoporučuji zatěžovat plast něčím z vnější pohledové strany. Jednou jsem zatížil plast skleněným popelníkem, UV pak neproniklo skrze tlustou skleněnou stěnu a na plastu mi zůstalo nevybělené kolečko.
5) V okamžiku kdy jsem spokojený s úrovní vybělení, vyjmu plasty a několikrát je opláchnu vodou. Je nutné být velmi pečlivý, protože na odloženém domněle opláchnutém plastu mohou zbytky stékajícího roztoku i při malé koncentraci zanechat tečku v podobě vysychající kapky. Při pěkném počasí opláchnutý plast naštěstí během pár minut oschne a nic tak nehrozí.
Tipy a moje subjektivní názory
Plasty po bělení ošetřuju rozprašovačem s přípravkem na údržbu plastů v interiérech automobilů. Je to spíš jemný neagresivní čistič, není to žádný mastný zvýrazňovač barvy plastů (ty úplně nesnáším i v autě). Mám z toho přípravku pocit, že jakoby uzavře otevřené póry v plastu a malinko dodá takový jednolitý vzhled. Někdy mám totiž z vybělených plastů pocit, že působí jakoby vysušeným dojmem. Ale bez obav !!! Nic výrazného. Záměrně píšu, že to jsou moje subjektivní dojmy a pocity. Kdybych to dal do ruky člověku nezasvěcenému, tak mu to bude připadat zcela OK.
Při bělení se vyplatí mít vedle kýbl s čistou vodou. Před sundáním rukavic se vždycky krátce opláchnu a nemusím se pak bát popálení prstů při sundavání rukavic. Z tohoto důvodu také po celou dobu práce používám brýle, nevyhnete se totiž občasnému cáknutí. A znáte to… tisíckrát se budete snažit čistou vodou cáknout do oka a nepovede se vám to. Pak budete jednou bělit peroxidem a ono vám to cákne rovnou do obou očí. Gumové rukavice používám jednorázové, které mi postačí na celý proces a nechávám si je i pro další použití. Také jsem měl takové tvrzené gumové rukavice. Jejich výhoda je v rychlém a snadném navlékání/sundávání. Nevýhoda je, že nejsou na paži přilnuté, což by mohlo mít neblahé důsledky kdyby tam natekla směs peroxidu.
Léto a slunečné dny končí, proto se nyní budu zabývat zdokonalením procesu bělení v mém fotoboxu s UV osvětlením, abych mohl bělit plasty celoročně.
Uvedený postup nezaručuje zcela perfektní výsledek. Následky případného zranění nebo nevratného poškození plastů nese každá osoba samostatně. Důsledky louhování v peroxidové lázni a vliv na další životnost plastů nebyly nikde vědecky zkoumány a publikovány.
Igi
7. 9. 2019 @ 14:06
Pekný popis, pekné výsledky. Možno by stálo za to použiť z predajní foto lak na fotografie ktorý chráni fotografie pre UV žiarením – potom by ochrana bola trvalá.
Richard
9. 9. 2019 @ 6:38
Otázka je zda tento lak nevytvoří na povrchu nějaký nežádoucí lesklý vzhled. Já si myslím, že čím méně se toho bude na plast patlat, tím lépe 🙂 Změnou těch polymerů v plastu dochází podle mě k nějakému – byť malému přispění ke křehnutí plastů. Peroxid buďto proces křehnutí ještě víc podpoří, anebo také ne – nikde to nikdo chemicky nestudoval. Já si myslím, že měníme jen malé množství polymerů na povrchu. Původně došlo ke změně některých vazeb vystavených UV záření (Slunci), které zapříčinily žloutnutí. My jsme peroxidem tyto vazby (opět hádám – pouze na povrchu) nějakým způsobem změnili a odstranili zažloutnutí. Plast je silnější a tak doufám, že nedochází k zásadní změně vazeb polymerů i hlouběji v materiálu.
Igi
10. 9. 2019 @ 6:59
Richarde, súhlasím – vždy je niečo za niečo a teda treba sa rozhodnúť či áno alebo nie, určite to nejaký lesk pridá. (A bude o problém viac ak by ten lak bolo treba z akýchkoľvek príčin odstrániť.) Jediná vec tohoto bielenia je to že proces je určite vratný, teda po nejakom čase to začne žltnúť znova. Najlepšia ochrana je potom nevystavovať to priamemu slnku.
Musím uznať že fotky sú fakt pôsobivé.
PG
21. 11. 2019 @ 16:22
Díky za tipy. Já bych přidal jeden k focení před a po – používejte stejné místo k focení a stejné nastavení vyvážení bílé, jinak je poznat prd 😉
Richard
2. 12. 2019 @ 6:17
Já vím, tohle by mělo být u takových procesů to nejdůležitější. Jen bohužel někdy k tomu nemám ideální podmínky neboť třeba bělení provádím úplně někde jinde než kompletaci, nebo z lázně vyjmu předměty večer a přesouvám se s nimi pryč apod. Zkusím to příště vylepšit 🙂 Díky za připomínku.
Ondřej
12. 10. 2020 @ 12:51
Dík, super nápad.. trochu se teda bojim že mi to ten plast naleptá, chci s tim vybělit plasty kláves klaviatury..
Mark
5. 12. 2020 @ 13:58
Ještě by bylo zajímavé jak dlouho ta bělost vydrží. Někde jsem narazil na diskuzi, že prý to měl schované ve tmě a stejně to potom zežloutlo, nebo jiný tam psal, že mu moc dlouho nevydržela bělost.
Jinak já měl také několik PC od Autocontu! Včetně mého prvního PC:-)
Richard
7. 12. 2020 @ 7:48
Myslím, že to bude plast od plastu. Zatím po dvou letech nevidím rozdíl. Nicméně po každém bělení na plast rozpráším UV ochranu plastů – přípravek pro vnitřní plasty automobilů. Mělo by to chránit strukturu plastu. AUTOCONTu zdar 🙂
patrik stražka
13. 1. 2021 @ 10:40
dobrý den děláte tohle bělení plastů i za nějakou peněžní částku ? koupil jsem playstation 1 a je celkem zažloutlí tak bych se vás chtěl na to jen zeptat jelikož si na to sám netroufnu bojím se že bych playstation nějak poškodil
Richard
13. 1. 2021 @ 11:25
Dobrý den. Bohužel vzhledem k nedostatku místa a času vám nejsem schopen vyhovět. Nevím za kolik jste PS1 pořídil, ale uvážím-li náklady na pořízení vhodné nádoby, peroxidu, strávený čas… zda by se nevyplatilo pohledat nějaký nezažloutlý kousek.
Honza
11. 3. 2021 @ 16:30
Dobrý den
Sluneční záření muže byt i přes zavřené okno? nebo musí byt na přímém slunci?
Děkuji
Richard
16. 3. 2021 @ 13:38
Lepší přímý sluneční svit. Sklo může odfiltrovat důležitou složku záření, které napomáhá procesu vybělení. Pozor, plasty použité na výrobu ATARI se mi bělily nejhůře. Po bělení určitě použijte přípravek na ochranu plastů.
Daniel
16. 4. 2021 @ 14:58
Dobrý den, teď trochu mimo mísu (i když za článek velmi děkuji). Druhá, ve článku níže, Autocontí skříň má uvnitř trochu netradiční uchycení 5,25″ mechanik a nestačí je pouze zasunout. Bohužel jsem tuto skříň koupil bez nějakého udělátka pro uchycení mechanik a potřeboval bych alepoň vyfotit, jak to uchycení vypada…Bylo by to možné?
Jinak doporučuju mrknout na úžasné video o restoraci Nintento konzole, kde krom peroxidu používá ještě UV lampy.
https://www.youtube.com/watch?v=VqGKIQAn0Cc
Richard
16. 4. 2021 @ 23:04
Dobrý den, zkusím během víkendu nafotit. UV osvětlení v článku také zmiňuji. Aktuálně používám pro bělení fotobox, který má uvnitř stříbrnou odrazivou folii. Dále jsou po stěnách boxu rozmístěné UV LED lišty. Někdy zkusím nafotit a napsat článek. Retru PC zdar 🙂
Rici
10. 8. 2021 @ 9:38
Mě se osvědčila metoda aktivního kyslíku, je to méně agresivní a výsledek stejný, plast dáte do teplé vody s rozpuštěným oxi power práškem a dáte na slunce, za dva dny je plast jako nový….
Richard
25. 11. 2021 @ 7:34
Smíchání oxi power prášku s vodou získáte menší koncentraci peroxidu. Podle našeho názoru je lepší vystavit plasty účinkům UV záření na kratší dobu při větší koncentraci peroxidu.
Martin C.
17. 8. 2023 @ 16:44
Dobrý den přátelé bělícího procesu 🙂
Podělím se s vámi o můj postup a snad to bude pro vás přijatelnější než kupovat akvárium… a celé to vyjde na cca 35 Kč.
Používám peroxid v tubě na zesvětlování vlasů Destiny Hair Oxy Profesional 12% může být i slabší 9%
Postup: To co chci vybělit nejlépe rozeberu na komponenty, očistím je a natřu štětcem silnější vrstvou krému a zabalím do streč folie a dám na sluníčko. UV záření to vybělí samo 🙂
Nakonec vše důkladně opláchnout vodou.
Pozor na to že vám to může při neopatrnosti vybělit oblečení, ruce..
Bělil jsem v zimě i pod uv lampou na nehty, jen to je na xx hodin a dříve odešly z toho uv žárovky 🙁
Aplikoval jsem to na staré zažloutlé tiskárně, retro vypinače.. Poslední pokus jsem bělil běloboky na retro holandském kole. Taky funguje a nerozežere to gumu 🙂 Vyzkoušejte a uvidíte. Za mne je to nejjednodušší a nejlevnější a přitom rychlý způsob bělení :-)))