Cartridge

Kartridže s takzvaným TURBEM spolu s drobnou hardwarovou úpravou kazeťáčku sloužily pro zrychlené nahrávání programů a her. Každý je pro své ATARI chtěl a kdo je neměl – trpěl. Vyrábělo se mnoho různých variací napříč různými ATARI kluby. Původním stvořitelem byl Jiří Richter (JRC).

Velice podrobně se na svých stránkách zabývá kartridžemi pan Jindřich Kubec. Bohužel svou sbírku před lety rozprodal a část věnoval Atari klubu Prostějov.

Moje sbírka kartridží

Výrobci kartridží TURBO – 90. láta

Kromě podomácku dělaných úprav jsem dohledal tyto významné výrobce

  1. ATARI klub Praha (JRC)
  2. JZD Český ráj Podůlší
  3. FLOP – Rožnov pod Radhoštěm (ATARI klub ???)
  4. Jiří Král – K-soft

Plastové kryty dodávala pro některé ATARI kluby Chirana Modřany.
Pozn.: Stálo by za to zjistit, jestli ještě dohledají v archivech nějaké záznamy nebo dokonce formu na výlisek.

Jelikož mě kartridže a jejich výroba v 90. letech zaujala, rozhodl jsem se posbírat více informací o jednotlivých výrobcích, zkusit obstarat obsahy epromek, fotky, vyjádření výrobců a celé to nějak zmapovat. Máš-li historickou kartridž nějakého oficiálního subjektu (JRC, ATARI klub, JZD, apod.) a nemáš k ní vyloženě citový vztah a můžeš jí postrádat, rád ji s tebou vyměním za nový TOOLBOX III (JRC), který obsahuje mimo jiné i VisiCopy III a nahraje hry ve všech různých TURBO režimech. Také budu rád za různé historické informace o získání kartridže a o jejích výrobcích.

Výrobci kartridží – současnost

Dnešní vývoj kartridží se nese v duchu technických vychytávek, které s sebou přináší pokročilá doba současných technologií.

  1. Lotharek
  2. Atarimax (zatím jsem blíž nezkoumal)
  3. Ultimate Cart (open source projekt), SD karta, (rád bych vyrobil více kusů, uvidíme, na ebay prodává někdo z CZ kus za 2.660,- Kč, kalkulace mi vychází kolem 1.000,- Kč)
  4. AVG Carr (slovenský ATARI vývojář), SD karta, možnost upgradu firmware