Neoriginální napájecí zdroj pro ATARI – oprava

V srpnu roku 2022 jsem zakoupil ATARI 800XE. Součástí byl také napájecí zdroj, který o sobě na první pohled dával vědět, že není originální, ale že jej rozhodně stojí za to více prozkoumat, protože působil celkem zdařilým provedením. Napájecí zdroje pro Atárka nejsou s ohledem na své stáří vhodné pro používání, protože by mohly drahocenný počítač vzhledem k degradaci součástek uvnitř zdroje, nenávratně poškodit. Jako laik jsem se do testování a případné opravy napájecího zdroje zrovna nehrnul a požádal jsem kamaráda zda by zdroj zkusil proměřit a opravit.

Původní štítek – připomíná legendární přelepky FLOP na kartridžích.

Napájecí zdroj má na sobě štítek s technickými údaji. Použitý typ písma a štítek samotný vzbuzuje dojem, že nešlo o jediný výrobek a dost možná se těchto napájecích zdrojů vyrobilo v nějakém z ATARI klubů více. O důvod více proč takový artefakt opravit a zachovat jako památku na staré časy ATARI klubů.

Závady na napájecím zdroji

Napájecí zdroj během let skutečně velmi degradoval a bylo nutné jej od základu opravit. Po odkrytování bylo zřejmé, že oprava zdroje nebude na deset minut.

  • zpuchřelé průchodky, gumové podložky rovněž
  • poškozená a zpuchřelá izolace drátů uvnitř zdroje
  • kondenzátory bez odpovídající kapacity
  • upadnutý stabilizátor napětí

Veškeré součástky bylo nutno odletovat, odsát starý cín. Po výměně veškerých kabelů už zbývalo jen pár dní počkat na doručení nových kondenzátorů. Dále byla doplněna pojistka na trafo a vše dostalo ochranný lak.

Po zkompletování a zaklopení už jen finále v podobě nalepení nových gumových podložek a napájecí zdroj může znovu pohánět 8-bitové počítače ATARI.

Díky Mirku! 🙂