Retro bright ATARI 1040 STF – pokus č.2

Výsledky z prvního pokusu bělení mého ATARI 1040 STF nebyly příliš uspokojivé. Na plastových částech zůstalo mnoho tmavých skvrn, které kopírovaly strečovou fólii kterou byly bělené části přebaleny. Z diskuzního fóra jsem dostal radu, že není možné balit plasty jako kufr na letišti, ale pouze 1x bez množství přehybů. Naformátoval jsem si dvě čirá plexiskla na rozměr 55x35cm a obě části počítače položil na plexi samostatně. Po natření rovnoměrného množství 12% peroxidu jsem přes to přetáhl strečovou folii. Šlo to velmi pěkně a folie na pohled nedělala žádné přehyby. Zároveň to bylo pěkně uzavřené proti pronikání vzduchu neboť folie se přes okraj plexiskla dobře vypnula.

Vystavil jsem obě části na slunce a opět zhruba po půl hodině jsem to chodil natáčet z různých úhlů, aby se vybělily pěkně všechna místa. Po uplynutí třech hodin jsem usoudil, že už by to mohlo stačit a jal jsem se folii sejmout a plasty osprchovat. Jaké bylo moje zklamání když výsledek opět nebyl dokonalý. Celkově byl vidět velký posun v úrovni vybělení. Ovšem použití streč folie, která se přímo dotýká plastů shledávám jako značně nevhodné neboť kondenzující voda vytvářela kapky, které patrně odplavily peroxid a místo pod nimi zůstalo nevybělené.

Nezbývá mi nic jiného než zkusit třetí, snad už poslední pokus. Mám v úmyslu to nově pojmout zcela profesionálně. Žádné balení do fólie a sluneční záření. Vyrobil bych z MDF box, který by uvnitř obsahoval 4x UV světlo na všech protilehlých stranách. Je to blbost, není to blbost / holt uvidíme.

Podívejte se na toto video, kde při stejném postupu (balení do fólie) dosáhl autor vynikajícího výsledku.

A zde jsou fotky jak jsem dopadl já.