Retro bright ATARI 1040 STF – pokus č.3

Tak a je tu pokračování oblíbeného seriálu bělení ATARI STF 🙂 Po předchozích nezdarech s balením do streč folie Retro bright ATARI 1040 STF – pokus č.2 a starším pokusu Retro bright ATARI 1040 STF – pokus č.1 jsem se rozhodl celý proces posunout na úroveň profesionality. Existuje několik různých způsobů bělení, vždy však za použití nějakého roztoku peroxidu. Je potřeba si uvědomit, že různé plasty se chovají různým způsobem a někomu folie zafunguje dobře a někomu způsobí nepříjemné a patrně neodstranitelné fleky vzniklé odplavením kondenzované páry v uzavřeném prostoru streč folie. Nechtěl jsem už dál riskovat neúspěch, protože bělení vždy vyžaduje dost času. Také jsem se nechtěl spoléhat na počasí a řešit nějak vystavování bělených předmětů na slunci. Chci bělit i v zimě nebo při nepřízni počasí.

Požádal jsem Marka Nýdrleho zda by mi neposkytl 4 kusy LED modulů s UV LED. Ochotně mi vyšel vstříc a moduly mi poskytl pro mé účely za což mu tímto ještě jednou moc děkuji. Přemýšlel jsem jakou zvolit nádobu na bělení a jak zhotovit box pro bělení, protože koukat do UV není zrovna moc příjemné. Nejprve jsem u místního sklenáře domluvil výrobu nízkého skleněného akvária z kaleného skla o síle 5mm. Trochu lituji, že jsem tam nenechal vyvrtat otvor na kterých bych dal ventil a snáze tak vypouštěl tekutý peroxid.

Dlouho jsem se zamýšlel z čeho a jak vyrobím nějaký box do kterého všechno nainstaluji a začnu bělit. Mojí úžasnou ženu napadlo použít pro tyto účely fotobox, který jsem asi před 3 roky kupoval na Aliexpress pro účely focení fotek s bílým pozadím. Byl to skvělý nápad neboť fotobox lze rychle sestavit, snadno se s ním dá manipulovat a je zkrátka naprosto ideální. Celá vnitřní stěna boxu je pokryta stříbrnou odrazovou folií což ještě zlepšuje distribuci UV záření v různých úhlech.

V pátek večer nadešel čas schůzky našeho Atari klubu v Atarovně u Kevina a bylo jasné, že celý proces bělení budeme chtít vyzkoušet. První pokus proběhl za použití dvou kusů UV LED modulů a bělený předmět (moje ATARI STF) jsme natřeli gelovým peroxidem 12%. Čas expozice byl přibližně 2 a 3/4 hodiny. UV LED moduly jsme provizorně přidělali na původní LED moduly určené pro focení. Dost se to hřálo a bylo zjevné, že je potřeba je chladit. Končili jsme asi ve 2 ráno. Na první pohled to vypadalo, že skvrny zmizely. Atárko jsem si odvezl domů a ještě v noci osprchoval a osušil. Skvrny způsobené předchozím bělením ve streč folii nezmizely. Celkově však byl vidět určitý posun v celé ploše plastu. Výsledek mě ale nijak neohromil.

V sobotu ráno jsem v místní prodejně Jednoty zakoupil 3 litry 30% peroxidu a gumové rukavice s tím, že dokud nebude moje Atari vybělené, nebudu mít klidné spaní. Při koupi peroxidu jsem byl nucený sdělit adresu a účel nákupu. Fajn… ale že mají uzávěry skrz které to teče jim nevadí. Večer jsem zajel do práce a na CNC fréze jsem vyfrézoval na míru chladiče pro UV LED moduly. Spěchal jsem a samozřejmě se mi do cesty pletly různé překážky v podobě výměny frézy, špatného změření apod… prostě chce to pracovat víc v klidu. Omlouvá mě ale nedočkavost. Po 21.00 hodině opět u Kevina v Atarovně… tentokrát nasazujeme 4 kusy UV LED modulů a posunujeme moduly přibližně na vzdálenost 30cm od Atárka. Používáme opět gel a zároveň zkoušíme bělit jednu ultra žlutou klávesu. Chladiče fungují brilantně. Z předchozí noci jsem dost nevyspalý a tak někdy po půlnoci odjíždím s tím, že to Kevin nechá do rána zapnuté a pošle mi info.

Ráno má Kevin nejprve dobré zprávy, ale opět po umytí a uschnutí skvrny vylezou na povrch. Klávesa však vypadá pěkně, spokojenost 80%, lehce je vidět přechod v místě kdy klávesa nikdy nezežloutla. Už beze mě zkouší Kevin klávesy bělit v 30% peroxidu a nechává to zapnuté od 20:00 večer do 7:00 ráno. Výsledek je naprosto úžasný o čemž se lze přesvědčit na fotkách kde je srovnání. Kéž by to zabralo i na ty moje prokleté fleky. Nevíme do jaké míry lze opakovaně peroxid používat, ale začneme teď bělit na plné obrátky, abychom nasbírali co nejvíc zkušeností.

Na fotce vpravo vidíte srovnání různých způsobů bělení po 11 hodinách expozice pod UV LED moduly – pořadí zleva 30% tekutý peroxid, 12% gelový peroxid, nebělené.

Bělení jsme streamovali na YouTube a něco i na FB, možná to někdy sestříháme nebo spíš připravíme úplně novou ukázku s větší informativní hodnotou a bez prostojů. Omlouvám se tedy za hluchá místa ve videu a občas nějaké trapnosti. Hledáme ideální řešení přenosů a také zda to bude mít nějakou odezvu.