Aquarius System International – ASI – německý lídr 90. let v oblasti výroby osobních počítačů

V 90. letech vznikla v Německu pod vedením pánů Winfrieda Hoffmana (77) a jeho partnera Rolfa Wiehe (75) ve své době jedna z nejvýznamnějších firem montující počítače.

Dva podnikaví manažeři se zkušenostmi z dob působení ve firmě Commodore, založili v říjnu 1989 společnost Aquarius System International (ASI) s cílem stát se největším evropským výrobcem osobních počítačů. Winfried Hoffman působil v letech 1984 až 1989 na nejvyšším postu v Commodore pro evropský trh a nesl přímou odpovědnost za oblast prodeje a marketingu. V roce 1990 spoluzakládá ASI a začíná nová éra PC. Během pouhých tří let raketově vyrostli, dosáhli obrovského úspěchu a začali v Německu konkurovat zavedeným značkám.

Winfried Hoffmann

Díky píli a spolupráci s Taiwanskými bratry Paulem a Tonym Liu, navázané ještě za dob působení v Commodore, začali navzdory všem škarohlídům a ekonomickým výpočtům v roce 1990 kompletovat osobní počítače v pronajaté hale končícího gigantu Robotron v Sommerdě nedaleko Erfurtu. Zejména díky prozíravému systému průběžného objednávání komponentů a partnerství s Intelem, pro který již nebyli „jen tak někdo“, se jim oproti konkurentům daří neprodělávat na skokovém snižovaní cen elektronických součástek. V té době skokové snižování cen ze dne na den o 10, 20 či 30 procent znamenalo při dlouhé plavbě komponent po moři finanční problémy pro řadu firem v oboru.

Počítač z roku 1991 vyrobený přímo pod značkou ASI computer v německé Sommerdě.

Významné firmy začaly brát ASI zcela vážně. Výroba byla rozšířena na tři montážní linky. V roce 1992 dodává firma na trh 210 000 osobních počítačů což je téměř trojnásobný nárůst oproti roku 1991. Podíl počítačů pod vlastní značkou Aquarius stále klesá na úkor více profitabilních externích smluv. Firma dokáže díky své mimořádné pružnosti uspokojovat i malé objednávky v řádech stovek kusů s nabídkou individuální technologie a vlastního designu.

Štítek s logem společnosti a specifikací procesoru počítače.

ASI tak vyrábí počítače nejen pro maloobochodní řetězce Hertie (značka Bestar), Otto (Uher) či Quelle, ale také pro německého lídra v oboru Vobis. Dokonce i Commodore má svá zařízení smontovaná v německé Sömmerdě. Dochází k vybudování nové výrobní haly na místě bývalé cihelny ve které nachází uplatnění přibližně 500 zaměstnatnců. Od roku 1994 se v nové továrně ASI očekávala výroba 600 000 zařízení ročně a firma se stává jedničkou mezi výrobci v Německu.

V roce 1995 byla úspěšná společnost prodána společnosti Fujitsu / ICL.

Životopisný portrét Winfrieda Hoffmanna

Děkuji za případné fotografie počítačů, které firma vyráběla pod svojí značkou ASI.