Jak jsem si pořídil video Panasonic NV-FS200

Jak si tak v rámci časových možností hraju se starými počítači, napadlo mě podívat se i do trochu jiného odvětví a to sice na video. V dětství jsem filmům z video půjčoven nijak moc nepodléhal. Na video jsme většinou chodili ke kamarádovi – koukat na jednohlasně dabované pecky jako RAMBO, Bodycheck, Souboj titánů apod. Až někdy tipuju kolem roku 1993 si naši pořídili videorekordér AKAI, tuším za 11 tisíc Kč, což by propočtem na dnešní platy bylo podle mě minimálně 30.000,- Kč. S bráchou jsme shlédli spoustu válečných filmů z Vietnamu a z druhé světové války. Akční a karate filmy nás nezaujaly. Nijak extra se u nás na video nekoukalo. Pamatuju, že jsem si nahrával videoklipy z ESA. Měl jsem jich plnou 240min kazetu, kterou jsem bohužel při nějaké debordelizaci v pozdějším věku vyhodil.

V současné době není problém sehnat pěkný funkční videorekordér za pár korun. VHS kazet se majitelé zbavují ve velkém za drobné peníze nebo i zdarma. Mnoho lidí se s nástupem DVD hromadně zbavuje svých nasyslených videokazet a vlastně dnes již i DVD disků, protože se převážně streamuje anebo různě stahuje. Pro mě má technologie VHS, stejně jako staré počítače, své kouzlo. Každý kdysi po videu toužil a byl to určitý symbol, stejně jako auto nebo mikrovlnka v domácnosti. Rozhodl jsem se tedy pořídit si svůj vlastní videorekordér.

Jaký videorekordér si pořídit?

Na diskuzním fóru o HiFi jsem se skamarádil s člověkem, který má v HiFi a video velký přehled. Doporučil mi hledat videorekordér Panasonic NV-FS200 což byl na svou dobu (1992) neskutečně našlápnutý stroj. Ve své době se tento videorekordér prodával za 3000 marek. Dnešní bazarové ceny se pohybují dle stavu přístroje zhruba od 100 do 400 EUR. Tento videorekordér je jedním nejlepších pokud chcete digitalizovat vaše analogové záznamy.

Nákup 2ks Panasonic NV-FS200

Sledoval jsem pár týdnů inzerci na evropských webech a oslovila mě nabídka dvou rekordérů za celkovou cenu 100EUR, přičemž nebyl známý jejich stav. Šlo o rozprodej pozůstalosti. Byla tedy šance za skvělou cenu získat rovnou dva kousky, případně mít jeden jako záložní, pokud by se jeden stroj porouchal. S prodejcem jsem se dohodl na výši poštovného a převodem jsem uhradil domluvenou částku.

Bez servisu to nepůjde

Přibližně za týden dorazil velice úhledně zabalený balík, který ukrýval perfektně uchráněné přehrávače. Ihned jsem je propojil s LCD TV, abych ozkoušel funkčnost. Pominu-li příšerný obraz LCD, které je pro VHS absolutně nevhodný neboť posíláte analogová data do digitálního přístroje, tak jeden přehrávač přehrával pouze zvuk, druhý byl zvukově a obrazově naprosto v pořádku. Bylo vidět, že předchozí majitel byl asi profesionál, neboť měl z jednoho přehrávače napevno vyvedené nějaké další kabely a přístroje byly také číselně označeny. Fungující přehrávač měl lehce odřený kryt a více vysvícený displej. Rozhodl jsem se donést oba přehrávače do místního servisu s prosbou sestrojit jeden TOP přístroj a kompletně vyčistit mechanické části a hlavy.

Těsně před koncem roku jsem si jel do servisu pro verdikt. Jeden přehrávač je vyladěn na 100%, druhý má údajně nefunkční nějaký procesor na desce, nebo část desky, která obstarává zobrazování, hlavy jsou v pořádku. S pánem ze servisu jsem si velmi mile popovídal. Sdělil mi, že stroj po letech s nadšením servisoval a že je rád, že to někoho z nostalgie ještě zajímá. Doporučil mi ponechat si druhý přístroj pro případ potřeby.

Koukáme ne VHSky

V bytě bohužel nemáme dostatek prostoru pro další CRT televizi a tak jsem video umístil pod svůj monitor Commodore 1084S-D2 a doplnil jsem tak svůj retro koutek o další zajímavý přístroj. Na internetových bazarech jsem našel 3ks originálních VHS s videoklipy Michaela Jacksona, kterému s přibývajícím věkem docela přicházím na chuť. Kazety jsme koupili a zkusili v našem novém improvizovaném kině kvalitu přehrávání. Po skoro 30ti letech je zážitek naprosto úchvatný. Barvy, zvuk, obraz, vše dokonalé. Máme z toho radost a určitě si pár VHS legendárních titulů pořídíme. Do rubriky „Sháním“ jsem také doplnil pár filmů, které na originálních VHS kazetách sháníme. Tak pokud je někdo máte doma a už je nechcete, tak u nás budou v dobrých rukách. 🙂