Retro bright ATARI 1040 STF – pokus č.1

Před 14 dny jsem si pořídil značně zažloutlé ATARI 1040 STF. Po shlédnutí různých videí na YouTube a čtení diskuzních fór na téma bělení plastů a oživování původního vzhledu jsem se rozhodl zkusit si postup bělení na vlastní kůži (totiž na vlastní ATARI). V zásadě je několik možností a postupů, které mají společného jmenovatele a tím je peroxid. Působení této látky v součinnosti s UV zářením navrací zažloutlým plastům původní barvu.

Zkusil jsem způsob bělení pomocí kadeřnického přípravku Fanola (12%), který je k dostání v litrovém balení a má lehce gelovou konzistenci. Cena za litrové balení je cca 100,- Kč, (od mámy z kadeřnictví). Někteří odborníci na bělení doporučují i 30% tekutý peroxid a ponoření plastů do lázně. Vzhledem k relativně silné agresi peroxidu a omezeným domácím podmínkám jsem raději zvolil méně agresivní 12%, který je obecně uznávaný za zcela dostačující. Po důkladném omytí všech plastů v teplé vodě s troškou saponátu jsem ponechal všechny plasty oschnout na sluníčku. Poté jsem si do misky odlil 2dc 12% peroxidu a štětcem jsem pečlivě natřel všechny části.

Vše jsem dělal ve vaně v bytě. Při práci jsem měl ochranné rukavice a dával jsem si pozor, abych se nepotřísnil, protože peroxid při kontaktu s kůží zanechává bolestivé spáleniny. Takto natřené plasty jsem pečlivě zabalil do streč folie, abych zamezil přístupu vzduchu a vystavil jsem je na střešní okno na přímý sluneční svit. Zhruba po půl hodině jsem plasty otáčel z různých úhlů tak, aby sluneční záření působilo na všechna místa rovnoměrně. Zhruba po 2 a 3/4 hodinách jsem vše sundal a důkladně osprchoval vlažnou vodou.

Po oschnutí jsem se už nemohl dočkat až uvidím jaký efekt bělení mělo. Výsledek hodnotím tak napůl neboť na plastech jsou zanechány mapy od streč folie. I „vybělené“ části stále působí zažloutlým dojmem. Podle informací na diskuzním fóru je potřeba si při balení dávat pozor a plast pokrýt pouze jednou vrstvou bez zbytečných přehybů, což není úplně tak jednoduché. S výsledkem tedy nejsem spokojen a v bělení ATARI budu pokračovat.