Moje první Amiga
Kdysi v době kamenné kdy jsme chodili do Atari klubu u nás ve městě jsem neměl ani pomyšlení na to, že by existovaly jiné počítače než barevné ATARI a monochromatické PC. ATARI mě bavilo a co šlo kolem jsem úplně ignoroval. Škoda. Už v té době měl můj kamarád zapůjčený počítač AMIGA 500 na kterém
vytvářel hudbu a měl k tomu dokonce MIDI klávesy. Možná to bylo jeho černo-bílým monitorem nebo konstelací hvězd, ale AMIGA mě tenkrát vůbec nezaujala.
Doba se mění a názory také a proto jsem se rozhodl si AMIGU pořídit a s dětmi si na ní zahrát nějaké hezké hry a vyzkoušet také dnešní nová hardwarová vylepšení. Dlouho jsem sledoval inzeráty na polských serverech kde se objevují docela hezké kousky za rozumné peníze. Odpískal jsem verzi A500, která nemá disketovou mechaniku (OPRAVA – MÁ DISKETOVKU). Zároveň se mi nechtělo příliš investovat do A1200, která je již za docela velké peníze na to, že nejsem zapálený amigista.
Jednoho dne jsem v eBay aukci zahlédl krásnou A600 v původním zachovalém obalu včetně příslušenství a disket. Rozhodl jsem se aukce zúčastnit a nakonec se mi povedlo Amigu i vyhrát. Malý problém nastal s tím, že prodejce měl v profilu uvedeno „nezasílá do zahraničí“ a platbu požaduje přes PayPal, který nepoužívám. Vyměnili jsme si pár e-mailů ze kterých bylo patrné, že prodejce je solidní anglický gentleman. Jestli Google nelže tak jde o dobře situovaného učitele hudby ve středně pokročilém věku 🙂 Platbu jsem provedl převodem na účet.
Přepravu jsem si domluvil u společnosti Dolphi Transport. Cena přepravy byla přibližně 770,- Kč. Objednávka přepravy proběhla skrze formulář tak, že jsem nadefinoval, který den a přibližně v jakou hodinu je možné zásilku vyzvednout. K tomu došlo přibližně 3 dny po objednání přepravy a o předání mě pan prodejce informoval e-mailem. Zásilka se fyzicky nejdříve dopraví na depo v Anglii a až poté putuje k nám. Čekal jsem další týden a obdržel jsem zprávu od Toptrans o plánovaném doručení zásilky.
Hurá… 8.10. Amiga dorazila. S typickým napětím jsem se jal rozbalování precizně zabalené zásilky. Počítač byl opravdu precizně zabalený, nic nedoznalo újmy při přepravě. Z krabice se linula řekl bych typická vůně starého papíru a hardwaru. Ta směsice má něco do sebe 🙂 Anglickou verzi zásuvky jsem vyřešil nasazením cestovního adaptéru, avšak kabel pro připojení v balení nebyl. Na to mě ale pan prodejce předem upozornil. On by mi ten kabel byl stejně k prdu neb doma mám jen LCD displeje. Už jsem sondoval nějaké možnosti připojení a budu si muset pořídit asi nějaký „scandoubler“ nebo dražší Framemeister. Ani jedno zařízení nijak detailně neznám. Ideální by byl LCD displej, který zvládá 15kHz a zároveň má reproduktory, protože čím méně kabelů, tím lépe. Zatím jsem v tom totálně nezorientovaný a Amiga smutně čeká na oživení. Potěšte se také tou krásou nostalgie z přiložených fotek.
gaff
11. 10. 2018 @ 10:18
Kup si LCD se SCARTem a k tomu kablík:
https://aukro.cz/amiga-audia-video-kabel-1-5m-6935377353
Pak to můžeš připojit i k normální TV (se scartem pochopitelně), takže velkej obraz, pohodlí obejváku atd. 🙂
Richard
11. 10. 2018 @ 15:59
No řeším zda kupovat nový LCD … ideálně 4:3 nebo si nechat stávající FullHD s reproduktory, a přehazovat mezi Amiga/Atari/konzole/PC.
gaff
11. 10. 2018 @ 21:58
Já mam tohle:
https://lcd-monitory.heureka.cz/samsung-t24e390ew/specifikace/#section
Přes ten skart se to s amigou chová jako TV, takže si normálně přepneš ratio na 4:3
BruXy
12. 10. 2018 @ 16:31
Já jsem cca v roce 2014 koupil novou A1200 od Petro Tyshenka, byl to výprodej nějakého zapomenutého skladu v Indii, kam chtěl krachující ESCOM proniknout na trhy…
Jinak mé vzpomínky na Amigu v první poloviné 90. let, byla ta, že Amigisti pořád ublíženě a hořce plakali nad hegemonií PCčka, onanovali nad tím jak mají skvělou platformu, ale mnozí z nich si pořizovali Zorro karty, které emulovali IBM PC, aby pak mohli s opovržlivým úšklebkem prohlásit, hele já můžu taky 😀
No tehdy jsem tomu ještě moc nerozumněl a byl rád, že můžu u mamky v práci pařit gpega.exe a Wolfeinstein3D. Dneska je mi to docela líto, jak Amiga dopadla a kromě tý A1200 občas kouknu na inzerci, jestli někdo neprodává nějakej levnej Mac s PowerPC, abych na něj mohl hodit MorphOS.
Richard
15. 10. 2018 @ 6:24
Tak to pořízení A1200 je tedy zajímavý příběh !! 🙂 Na to už se dnes jen tak nenarazí. Také jsem po A1200 koukal, ale začal jsem s A600 a dál se uvidí. Chci hlavně stroje alespoň občas používat, aby to nebyly jen „němé“ exponáty ve vitríně. Líbí se mi spousta dalších věcí, ale hlodá mě smysl obklopování se přebytkem, který naše společnost zažívá. Spotřeba obecně nabrala nechutných rozměrů. Trošku se to ve mě pere, kam se společnost žene. Tím pochopitelně nijak nenarážím na sběratele, ti by naopak zašlou slávu nikdy nenechali zajít a čest jim a jejím sbírkám 🙂
gaff
15. 10. 2018 @ 11:16
V první půlce 90. let nebyl důvod plakat, na amigu vycházely ty největší pecky, na lepší PC normální člověk neměl, 386 toho ani později o moc víc nenabízela a většinou už nezbývalo na zvukárnu. Amiga měla stále co nabídnout. Wolfenstein nás navíc nijak neohromil a gpega případně prince of persia nás ohromovaly už cca v 90. roce na firemní 286, a proto jsme pak právě koupili levnou, skvěle ozvučenou a na prince i klony gpega naprosto postačující A500/600.
A později (já v 96.) jsme holt začali nakupovat PC. A zas to byl krok dopředu. Jen tomu přechodu ze sinclaira nebo c64 či atarka na amigu se to už nevyrovnalo
pavt
12. 10. 2018 @ 21:19
Zdravím! Dobrá práce, A600 je zajímavý malý stroj, ačkoliv tedy ve své době nebyl z nejpopulárnějších, vadila absence numerické kávesnice atd. Ale dnes je díky lehké přenosnosti dobrou variantou. Doporučuji nastudovat, jak pomocí PCMCIA portu a příslušné redukce připojit CF kartu jako další disk, ideální pro přenos souborů.
I vaše další stroje jsou dobrý začátek, ale upozorňuji – pro každý stroj je dobré sehnat kabel na propojení s moderním LCD monitorem (a existuje fakt pro každý…) a dále nějaký moderní bazmek umožňující jednoduché nahrání dat z disketových obrazů (také existuje v podstatě pro každý). Jinak si ty stroje neužijete…
Nechci si dělat „reklamu“, ale kdysi dávno mi vycházel seriál „Návrat k legendám“, tak tam je pro téměř každou platformu (než mě to přestalo bavit:-) vysvětleno, co se dá pořídit.
Tak přeji hodně zdaru a hodně sil a času na hraní:-) Pokud byste něco potřeboval, klidně napište, rád poradím, pokud tedy budu vědět.
…jo a zcela mimochodem, A500 samozřejmě interní disketovku má, stejně jako A1200, dokonce jde o stejný typ…
Richard
15. 10. 2018 @ 6:18
Díky za komentář 🙂 „Užít“ si ty stroje je to jediný co mě odrazuje pořizovat si cokoliv dalšího. Bylo by mi totiž líto si to jen koupit a nechat to ležet ve výstavce. Už teď mám jednu krabici s C64 nerozbalenou ve sklepě. Naštěstí mám „skoro“ tři děti a „panaček“ se jim hrozně líbí, až je mi líto jim ukazovat 16-bit konzoli. Času na hraní je však opravdu málo a tak „hraní“ je spíše ladění strojů a učení se základům práce s pájkou. Na vaše články jsem v létě při surfování a prvotním zápalu pochopitelně narazil a je to pěkné počtení. Díky za ně. Text článku opravím. Díky za upozornění 😉
Lukáš
24. 4. 2019 @ 15:14
Zdravim Amiga nadšence,
já vyřešil zobrazení pořízením monitoru Benq BL-702a, který je stále v prodeji a umí 15kHz.
(https://www.alza.cz/17-benq-bl702a-d484229.htm?kampan=adw3_a1-monitory_17-benq-bl702a-wt095a1-monitory&ppcbee-adtext-variant=ad2-obecna-se-slevou&gclid=Cj0KCQjwkoDmBRCcARIsAG3xzl__H1JdgLYB5WYlXTNHM8YeHcQZli5fOLCiOqHgMlLbaAMSrzWbnkIaAtysEALw_wcB)
Potřebuješ jen redukci VGA-AMIGA VIDEO (dá se pořídit za nějakých 300 kaček).
Obraz na to, že je to LCD vypadá dobře..