Moje první Amiga

Kdysi v době kamenné kdy jsme chodili do Atari klubu u nás ve městě jsem neměl ani pomyšlení na to, že by existovaly jiné počítače než barevné ATARI a monochromatické PC. ATARI mě bavilo a co šlo kolem jsem úplně ignoroval. Škoda. Už v té době měl můj kamarád zapůjčený počítač AMIGA 500 na kterém
vytvářel hudbu a měl k tomu dokonce MIDI klávesy. Možná to bylo jeho černo-bílým monitorem nebo konstelací hvězd, ale AMIGA mě tenkrát vůbec nezaujala.

Doba se mění a názory také a proto jsem se rozhodl si AMIGU pořídit a s dětmi si na ní zahrát nějaké hezké hry a vyzkoušet také dnešní nová hardwarová vylepšení. Dlouho jsem sledoval inzeráty na polských serverech kde se objevují docela hezké kousky za rozumné peníze. Odpískal jsem verzi A500, která nemá disketovou mechaniku (OPRAVA – MÁ DISKETOVKU). Zároveň se mi nechtělo příliš investovat do A1200, která je již za docela velké peníze na to, že nejsem zapálený amigista.

Jednoho dne jsem v eBay aukci zahlédl krásnou A600 v původním zachovalém obalu včetně příslušenství a disket. Rozhodl jsem se aukce zúčastnit a nakonec se mi povedlo Amigu i vyhrát. Malý problém nastal s tím, že prodejce měl v profilu uvedeno „nezasílá do zahraničí“ a platbu požaduje přes PayPal, který nepoužívám. Vyměnili jsme si pár e-mailů ze kterých bylo patrné, že prodejce je solidní anglický gentleman. Jestli Google nelže tak jde o dobře situovaného učitele hudby ve středně pokročilém věku 🙂 Platbu jsem provedl převodem na účet.

Přepravu jsem si domluvil u společnosti Dolphi Transport. Cena přepravy byla přibližně 770,- Kč. Objednávka přepravy proběhla skrze formulář tak, že jsem nadefinoval, který den a přibližně v jakou hodinu je možné zásilku vyzvednout. K tomu došlo přibližně 3 dny po objednání přepravy a o předání mě pan prodejce informoval e-mailem. Zásilka se fyzicky nejdříve dopraví na depo v Anglii a až poté putuje k nám. Čekal jsem další týden a obdržel jsem zprávu od Toptrans o plánovaném doručení zásilky.

Hurá… 8.10. Amiga dorazila. S typickým napětím jsem se jal rozbalování precizně zabalené zásilky. Počítač byl opravdu precizně zabalený, nic nedoznalo újmy při přepravě. Z krabice se linula řekl bych typická vůně starého papíru a hardwaru. Ta směsice má něco do sebe 🙂 Anglickou verzi zásuvky jsem vyřešil nasazením cestovního adaptéru, avšak kabel pro připojení v balení nebyl. Na to mě ale pan prodejce předem upozornil. On by mi ten kabel byl stejně k prdu neb doma mám jen LCD displeje. Už jsem sondoval nějaké možnosti připojení a budu si muset pořídit asi nějaký „scandoubler“ nebo dražší Framemeister. Ani jedno zařízení nijak detailně neznám. Ideální by byl LCD displej, který zvládá 15kHz a zároveň má reproduktory, protože čím méně kabelů, tím lépe. Zatím jsem v tom totálně nezorientovaný a Amiga smutně čeká na oživení. Potěšte se také tou krásou nostalgie z přiložených fotek.